- Enterprise SD-WAN router for Medium Branches
- 2x GE WAN ports
- 9x GE LAN ports
- 1x LTE-A Pro modem (America/FirstNet/CAT-12)
- 2.5Gbps Router Throughput
- US Carrier Certifications: AT&T, FirstNet, Verizon
| Technology | |
| Category | Cellular Router |
| Ethernet Ports | 9 GbE LAN, 2 GbE WAN |
| Cellular Interface | |
| Carrier | AT&T, T-Mobile, Verizon, US Cellular |
| Antenna | 4 LTE/5G, 1 GPS |
| Network Management | |
| Cloud Protocols | InControl Cloud Management |
| Power | |
| Power Consumption | 30 W (max.) |
| Input Voltage | 12V -30V |
| Mechanical | |
| Dimensions | 1.7 x 11.5 x 7.0 in (43 x 292 x 177 mm) |
| Weight | 7.28 pounds |
| Antenna Connection | 2x SMA cellular, 1 SMA GPS |
| Ratings | |
| Operating Temperature | -40° to 65° C (-40° F to 149° F) |
| Humidity | 15 to 95% non-condensing |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
Download
| Weight | 11 lbs |
|---|

This item: BPL-310X-LTEA-R-T Peplink Balance 310XLTE - AT&T & FirstNet
$2,899.00
$2,899.00









