- Advanced 5G Wireless SD-WAN Router for Speed and Reliability
- 2x GE WAN ports
- 9x GE LAN ports
- 1x 5G modem (America)
- 2.5Gbps Router Throughput
- US Carrier Certifications: AT&T, T-Mobile, US Cellular, Verizon
| Technology | |
| Category | Cellular Router |
| Ethernet Ports | 9 GbE LAN, 2 GbE WAN |
| Cellular Interface | |
| Carrier | AT&T, T-Mobile, Verizon, US Cellular |
| SIM Holder | 2 Mini-SIMs (2FF) |
| Antenna | 4 LTE/5G, 1 GPS |
| Network Management | |
| Cloud Protocols | InControl Cloud Management |
| Power | |
| Power Consumption | 30 W (max.) |
| Input Voltage | 12V -30V |
| Mechanical | |
| Dimensions | 1.7 x 11.5 x 7.0 in (43 x 292 x 177 mm) |
| Weight | 7.28 pounds |
| Antenna Connection | 4x SMA cellular, 1 SMA GPS |
| Ratings | |
| Operating Temperature | -40° to 65° C (-40° F to 149° F) |
| Humidity | 15 to 95% non-condensing |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Weight | 12 lbs |
|---|

This item: BPL-310X-5GH-T Peplink Balance 310X 5G
$3,999.00
$3,999.00




