STI SS2408EX-EN Stopper Station Push Button, No-Cover, Pneumatic, LED, EMERGENCY EXIT Label,
Pneumatic push button
Multipurpose push button switch covers a wide range of applications both indoors and outdoors
Unique, curved design helps protect against accidental
Buy Now
SKU:SS2408EX-EN
Product Overview
Main Features
  • Pneumatic push button
  • Unique, curved design helps protect against accidental activation
  • Without cover, emergency label
  • Switch rating 10 amp. (resistive) 240 VAC
  • Multicolor illumination bar 12-24VAC/VDC LED
  • LED color options: red, green, and white
  • 1 Form Z, 1 N.O. and 1 N.C. contact
  • ADA Compliant, UL recognized component UL508
Specifications
Technical Information
Material Polycarbonate, Stainless Steel
Physical Characteristics
Application/Usage Indoor/Outdoor Color Blue, Green, Red, White Depth 3.2" Form Factor Flush Mount Height 4.9" Material Polycarbonate, Stainless Steel Product Color Blue Product Material Polycarbonate, Stainless Steel Width 3.2"
Power Description
Input Voltage 125V AC, 250V AC, 30V DC