RSG DH24120SPC Electromagnetic Fire Door Holder, Surface Mount, 24/120V, 20mA, Powder Coated
Very low current draw
Dual Voltage inputs
Terminal block
Buy Now
Product Overview
Other features include standard dual voltage ac or dc inputs of 12 & 24V, 24 & 120V, and 24 & 220V models. While reducing stocking requirements, model 24120 draws a mere .020 ma. @ 24VDC, lowering overall job costs. (in large installations the cost savings can be substantial).
Main Features
  • Very low current draw
  • Dual Voltage inputs
  • Terminal block connections
Specifications
Technical Information
Placement Surface
Physical Characteristics
Power Description
Input Voltage 120V AC Input Voltage (V AC) 120