- Durable. Unbeatable Price Performance.
- 1x Embedded 4G LTE-A Modem (Americas/ CAT-7)
- 2x Ethernet LAN
- 1x Optional Ethernet WAN
- Optional WAN Failover
- Dual-Band Wi-Fi 5, 2×2 MIMO
- GPS/Fleet Tracking
- Full antenna set
- US Carrier Certifications: AT&T, FirstNet, T-Mobile, US Cellular, Verizon
MAX-BR1-MINI-LTEA-US-T-PRM Peplink MAX BR1 Mini LTEA CAT7 – Americas – AC Adapter & Antennas
$399.00
| Model Number | MAX-BR1-MINI-LTEA-US-T-PRM |
|---|---|
| Brand | Peplink |
| Dimensions | 125.7 mm × 107 mm × 35 mm (4.95 in. × 4.21 in. × 1.38 in.) |
| Temperature | –40 °C to 65 °C (–40 °F to 149 °F) |
| Product Family | Peplink MAX BR1 |
| Product Type | Router |
| Form Factor | Router: Outdoor/Rugged |
| Cellular Technology | 4G LTE Cat 7 with Fallback |
| Frequency Band (4G/LTE/3G) | Band 2 (1900 MHz), Band 4 (AWS: 1700/2100 MHz), Band 5 (850 MHz), Band 12 (700 MHz), Band 13 (700 MHz), Band 14 (700 MHz), Band 25 (1900 MHz), Band 26 (850 MHz), Band 41 (2500 MHz), Band 42 (3500 MHz), Band 43 (3700 MHz), Band 48 (3500 MHz), Band 66 (1700/2100 MHz), Band 71 (600 MHz) |
| Carrier | AT&T, T-Mobile, Verizon |
| Coverage Region | North America |
| Features | Ruggedized/Vehicle with GPS and Wi-Fi |
| Frequency | 4G LTE: 2/4/5/12/13/14/25/26/41/66/71 3G HSPA+: 2/4/5 |
| Chipset | Qualcomm AR9344-DC3A |
| Power | 10 to 30 V DC |
| I/O Interface | 3× 10/100/1000M Ethernet (2× LAN, 1× WAN), 4-Pin GPIO (2×2) |
| Interface Connector | RJ-45 ×3, 4-Pin GPIO (2×2) |
| RF Connector | 2× SMA (Cellular), 2× RP-SMA (Wi-Fi), 1× SMA (GPS) (All Included) |
| Operating System Support | Linux, Android |
| ROHS Compliance | Yes |
| Certifications | CE (EEA), FCC (US), RoHS (EU) |
| Carrier Approvals | AT&T, T-Mobile, Verizon |
| Weight | 1.8 lbs |
|---|

This item: MAX-BR1-MINI-LTEA-US-T-PRM Peplink MAX BR1 Mini LTEA CAT7 - Americas - AC Adapter & Antennas
$399.00
$399.00







