Honeywell HC35W43R3 35 Series 3MP IR Rugged WDR Mini Dome Camera, 2.8mm Lens,
For remote surveillance needs, this network camera is best suited
Up to 2304 x 1296 video resolution
CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD
Buy Now
SKU:HC35W43R3
Product Overview
Honeywell HC35W43R3 3MP IR Rugged WDR Mini Dome Camera, 2.8mm Lens
Main Features
  • 2.80 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
  • f/1.6 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
  • Up to 131.23 ft of night vision
  • DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
  • Junction Box Mount mount type allows convenient, easy usage with maximum efficiency
Specifications
Part Number HC35W43R3 NDAA Compliant Yes Product Model HC35W43R3 Product Name 3 MP IR rugged mini dome camera, WDR 120 dB, 2,8 mm, POE, 12 Vdc, IK10 Product Series 35 Product Type Network Camera
Technical Information
Connectivity Technology Wired Effective Camera Resolution 3MP Field of View H:88°, V:47° HD Recording Yes Lens Type Fixed Maximum Aperture f/1.6 Maximum Frame Rate 30 fps Minimum Focal Length 2.8 mm Night Vision Yes Night Vision Type Infrared Video Signal Format NTSC, PAL
Camera
Night Vision Distance 131.23 ft Wide Dynamic Range Yes
Display & Graphics
Color Supported Color Maximum Video Resolution 2304 x 1296
Environmental Conditions
Exposure
Longest Shutter Speed 1/8 Second Shortest Shutter Speed 1/32000 Second
Interfaces/Ports
Network (RJ-45) Yes
Lens
Focal Length 2.8 mm Lens Included Yes Maximum Focal Length 2.8 mm
Network & Communication
Remote Management Yes
Physical Characteristics
Power Description
Input Voltage 12V DC
Product Information
Diameter 4.3" Mount Type Ceiling Mount, Corner Mount, Junction Box Mount, Pole Mount, Wall Mount